Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://borzadm.cg.gov.ua/old
back

22 жовтня 2014

ДО 186-РІЧЧЯ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ГАННИ БАРВІНОК

Українська письменниця Ганна Барвінок (Олександра Михайлівна Білозерська-Куліш) народилася 23 квітня (5 травня) 1828 року на хуторі Мотронівка (за іншими джерелами – в місті Борзні). Її батько мав гарну освіту, був предводителем місцевого дворянства. Вона – сестра українського громадського та літературного діяча, журналіста Василя Білозерського, українського фольклориста й етнографа Миколи Білозерського.

У 15-річному віці Ганна познайомилася з майбутнім чоловіком, Пантелеймоном Кулішем, старшим за неї на 9 років. На весіллі Олександри Білозерської і Пантелеймона Куліша старшим боярином був сам Т. Шевченко. Наречена на знак поваги подарувала йому весільну квітку.

Після розгрому Кирило-Мефодіївського товариства, у діяльності якого брав участь П. Куліш, останнього було заслано до Тули. За ним поїхала і дружина.

Ганна Барвінок, такий Олександра взяла собі псевдонім, присвятила себе чоловікові. Коли згоріли рукописи перекладу Біблії українською мовою – плід 25-річної праці Куліша, умовила чоловіка почати все заново. Та не була його тінню. Олександра сама стала писати. Через багато років вона згадуватиме: «Як тільки ми виїхали з Києва, дав мені Куліш зшиток і олівець у руки і умовляв, щоб я записувала, що побачу чи почую... Нова течія мого життя і нова праця. Як тут ще найти натхнення і річ, котра б варта була пера! Хоч яка поезія з прозою. Та вилетять з голови од штовхання під боки».

Ганна Барвінок мала чутливу душу, яка відгукувалась на все, що пов’язане з Україною, її піснями, звичаями, побутом. І все надбане, збагачене власною любов’ю вона пізніше викладе на папір, подарує людям. Це будуть згустки народного життя, без прикрас і вигадок. Вона більше 50-ти років була в літературному житті. Перші свої твори надрукувала в 1858 році в літературному альманасі «Хата» та журналі «Основа». У свій час оповідання друкувалися на сторінках багатьох літературних журналів: «Дзвінок», «Рідний край», «Літературно-науковий вісник», «Складка», «Перший вінок».

Вражає мова оповідань письменниці, насичена прислів’ями і приказками, народними висловлюваннями, піснями. Ця жінка творила добро, допомагала утверджувати українське на українській землі. Ганна Барвінок написала оповідання: «Жіноче бідування», «Батькова помилка», «Перемогло», «Восени літо», «П’яниця», «Хатнє лихо», «Молодича боротьба», «Русалка» та ін.

Їм’я талановитої письменниці Ганни Барвінок відоме далеко за межами рідного краю. Вона створила такі повісті і оповідання, які стали окрасою української літератури. Її творчість високо оцінили сучасники. Недарма ж Борис Грінченко, котрий у 1902 році першим видав її твори, опублікував статтю про письменницю під назвою «Співець жіночого горя».

Своєю літературною творчістю вона зробила великий внесок у розвиток української літератури та у справу збагачення української літературної мови. Своєю невтомною, наполегливою працею в науковій, освітній, громадській діяльності Ганна Барвінок залишила глибокий слід і відіграла надзвичайно велику роль у розвитку національної культури, науки та в поширенні національної свідомості народу.

Письменниця вважала, що для кожного свідомого українця недостатньо знати рідну мову та читати українські книжки. Його обов’язком має ще бути й матеріальна допомога українській культурі. Сама Ганна Барвінок неодноразово надсилала гроші Доброчинному товариству з видання дешевих і загальнокорисних книг для народу, передплачувала українські газети й журнали, зокрема «Літературно-науковий вісник», «Вільна Україна», «Шершень» та ін. По смерті чоловіка Ганна Барвінок продала садибу в Мотронівці, щоб видати його творчу спадщину – видано найповніше досі зібрання творів П. Куліша. Померла 6 липня 1911 року, похована поряд із чоловіком у рідній Мотронівці.

(за документами Держархіву Чернігівської області)