Борзнянська РДА
   Анонси         


        Назад

        До 70-ї річниці завершення Другої світової війни

        70 років минуло від того пам’ятного дня, коли закінчилася Велика Вітчизняна війна. Активну участь у визвольній боротьбі нашого народу взяли жителі Чернігівщини, зокрема Борзнянщини.

        В Державному архіві Чернігівської області, а також в архівному відділі райдержадміністрації зберігаються документальні матеріали, що характеризують цей тяжкий період історії.

        З самого початку війни була проведена мобілізація всіх сил для боротьби з ворогом. Основна маса працездатних чоловіків влилась в ряди Червоної Армії, також був організований винищувальний батальйон в кількості 204 чоловік, створене народне ополчення в складі 1898 чоловік, в тому числі 707 жінок.

        Починаючи з середини липня все населення Чернігівщини було мобілізоване для збирання вирощеного врожаю. На поле вийшли жінки, молодь, діти – всі, хто не пішов на фронт. На 31 липня 1941 року в рахунок хлібозаготівлі було здано 4634 тони зерна, в тому числі колгоспниками Борзнянського району – 606 тон.

        Незважаючи на шалений опір, 9 вересня 1941 року німецько-фашистськими окупантами було зайняте місто Чернігів, а незабаром і вся область. Група громадян, що втекла із захопленого міста, розповідала про жахливий терор та звірства фашистських окупантів. В перший же день до центру міста німці пригнали прикладами 35 жителів Чернігова для того, щоб вони перед мікрофоном привітали окупаційні війська. Жителі відмовилися і були розстріляні. Кожного дня окупаційного режиму розстрілювалися сотні чернігівців. В урочищі Подусівка біля Чернігова за 1942-1943 роки було вбито більше 15 тисяч громадян, в місті Щорс – 5,5 тис. чоловік, а в місті Корюківка за два дні було вбито та замучено 7 тисяч мирних жителів. Незважаючи на це, в тилу ворога постійно велася таємна боротьба проти загарбників. В області діяли численні підпільні комітети, партизанські загони. В м. Борзні діяла підпільна комсомольська група в складі 4-х чоловік.

        В обласному архіві зберігається багато матеріалів про визволення Чернігівщини, зокрема нашого району. Цікаві факти про визволення сіл Комарівка та Євлашівка (Красносільське).

        В результаті такої кровопролитної війни населення нашого району зменшилось майже на 4,5 тис. чоловік. Так по перепису 1939 року в районі проживало 41888 чоловік, в тому числі в місті 10614, а на 1 листопада 1943 року всього 37478 чоловік.

        Ці жахливі сторінки історії назавжди залишаться в нашій пам’яті, в архівних матеріалах, експозиціях музеїв, в пожовклих листах, в старих фотографіях…

        Начальник архівного відділу
        райдержадміністрації Ровна І.В.

        Назад        29 Травня 2018 12:00
        26 Березня 2018 16:00