Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://borzadm.cg.gov.ua/old

21 березня 2019

Документи учасників конкурсу на заміщення вакантної посади Директора районного Будинку культури:

Заплесвічка Наталія Леонідівна

Корнієнко Максим Володимирович

Базова мережа закладів культури району складає:

 • 1 районний Будинок культури,
 • 17 сільських клубних закладів,
 • центральна районна бібліотека,
 • дитяча районна бібліотека,
 • 23 сільських бібліотек-філій,
 • музей-садиба народного художника України О. Саєнка,
 • народний історико-краєзнавчий музей,
 • Борзнянська дитяча музична школа та Ядутинський філіал ДМШ,
 • кінотеатр «Промінь».

Інноваційні клубні заклади:

 • Ядутинський будинок народної творчості,
 • Красноставський будинок народної творчості,
 • Кинашівський центр культури та дозвілля молоді,
 • Любомудрівський сільський клуб-бібліотека.

Посилена увага приділяється збереженню традиційної культури району, розвитку аматорського мистецтва. В клубних закладах району створені і діють 83 клубних формувань, з них – 22 для дітей, 69 – аматорських колективів, кількість учасників – 633 чол.

Гордістю району є три аматорських колективів, що носять звання «народний». Це народний аматорський театр та народний духовий оркестр Борзнянського районного Будинку культури, театр естрадних мініатюр «Незабудка» Красноставського будинку народної творчості.

Борзнянський районний Будинок культури знаходиться в центрі міста за адресою: м. Борзна, вул. П. Куліша, 105. Приміщення спеціально збудоване і введене в експлуатацію в 1961 році. РБК має залу для глядачів на 450 місць.

Районний Будинок культури проводить роботу за трьома основними напрямками: культурно-просвітницька діяльність, організація дозвілля та розваг, госпрозрахункова діяльність. Будинок культури також є районним методичним центром, що надає методичну допомогу та співпрацює з сільськими закладами культури.

При РБК працюють 20 клубних формувань. Серед них п’ять дитячих танцювальних колективів, ансамбль барабанщиць, ансамбль української пісні «Родень», два дитячі вокальні колективи «Веселка» та «Перлинки», дитяча театральна студія при народному театрі, чоловічий вокальний ансамбль, гурток художнього читання, гуртки малих вокальний форм (сольного співу, дуети, квартети, тріо). Два колективи носять почесне звання «народний аматорський». Це колектив народного аматорського театру та народний аматорський духовий оркестр.

Один раз на місяць проводиться засідання любительського об’єднання «Супербабусі».

Районний Будинок культури співпрацює з усіма закладами культури району, закладами освіти, будинком дитячої та юнацької творчості, громадськими організаціями та різними установами.

Бібліотечно-бібліографічне обслуговування жителів району здійснюють 25 бібліотек: 2 районні (центральна районна та дитяча), 23 сільські бібліотеки-філії. Працює також 1 клуб-бібліотека в селі Любомудрівка. Населені пункти, де відсутні стаціонарні бібліотеки також охоплені бібліотечним обслуговуванням, в них відкриті 25 бібліотечних пунктів.

Реалізація пріоритетного завдання бібліотек щодо інформаційної, освітньої та соціокультурної діяльності здійснюється за умови ефективного і повноцінного використання ресурсів. Тому важливою складовою роботи бібліотек системи є формування бібліотечного фонду, його кількісний та якісний склад.

До послуг жителів району – 350593 примірники літератури. Фонд періодичних видань складає 25379 примірників, тобто 7,2% від загальної кількості видань. Борзнянщина має багату і цікаву історію. За допомогою інформаційних ресурсів, наявних у бібліотеках, працівники відтворюють шлях, який пройшла рідна земля, роблять помітний внесок у залучення користувачів до вивчення рідного слова, історії, сучасного життя.

Унікальні краєзнавчі матеріали розміщені в краєзнавчих куточках як ЦБ, так і сільських бібліотек-філій.

Особливої уваги заслуговують фотоальбоми. Зібрані матеріали часів Голодомору зі свідченнями тих, хто знав його не зі слів. Спомини солдатських вдів можна прочитати на хустинках скорботи.

Важливою формою видів роботи бібліотек з метою популяризації літератури – є видавнича діяльність: випуск брошур, буклетів, рекламних плакатів, методичних рекомендацій, бібліографічних списків, тощо. Пріоритетним напрямком у видавничій роботі бібліотек є краєзнавча діяльність. У видавничому кошику Борзнянської ЦБС за 2018 рік містяться: інформаційний дайджест – до Дня Героїв Небесної Сотні «Борись, Вкраїно, за свободу, бо кров і сльози пролились», інформаційна панорама – «Важкий тягар Чорнобильського неба», вебліографічний список – «Електронні інформаційні ресурси органів влади», вебліографічний список – до 105-річчя з дня смерті Л. Українки «Осінній спів посеред літа золотого непереможно забринів із серця мого…», пам’ятка користувачу – «Славетні імена в історії міста», пам’ятка користувачу – «На крилах любові Г. Барвінок», бібліографічна довідка – «Шляхами долі Іполита Лазарчука», пам’ятка користувачу – до 120-річчя від дня заснування сільськогосподарського технікуму «Швидкоплинною рікою біжить час», бібліографічний покажчик – до 120-річчя від дня народження В. Забіли «Я над цвітом буду проростати».

Бібліотеки Борзнянської районної централізованої бібліотечної системи активно займаються проектною діяльністю. В 2018 році бібліотеки працювали над реалізацією таких проектів: «Бібліотека – центр розвитку туризму», «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації в бібліотеках», «Я маю право», «Бібліотека запрошує до знайомства», радіо – проект: «Подорожуємо Борзнянщиною», «Історія мого рідного села» – спільний проект з редакцією районної газети «Вісті Борзнянщини» в рубриці «Прочитав сам – порадь іншому».

Борзнянська дитяча музична школа та філія у с. Ядутах, налічує 140 учнів.

Приміщення музичної школи знаходиться в центрі міста за адресою: 16400 м. Борзна, вул. Г. Барвінок, 48.

В школі діти отримують початкову музичну освіту з таких спеціальностей: фортепіано, скрипка, духові інструменти, баян, акордеон, бандура, вокал, гітара та домра.

При дитячій музичній школі працюють колективи: дитячий хоровий колектив, ансамбль народних інструментів , ансамбль бандуристів «Калинове намисто», ансамбль скрипалів, квартет трубачів, вокальний ансамбль викладачів «Рапсодія»

У 1996 році відкрито після реконструкції художньо-меморіальний музей «Садиба народного художника України О. Саєнка», що розташований по вул. Партизанській, 58, який діє сьогодні не лише як музей митця, а і як осередок збереження, примноження та поширення історії, культури та традицій району. Щороку тут проводяться зустрічі з відомими людьми – уродженцями Борзнянщини, які проживають за межами району, області та України, прославляючи працею свій рідний край.

Художньо-меморіальний музей проводить роботу по вивченню, популяризації та узагальненню творчості родини Саєнків, збору експонатів, цікавих матеріалів, пропагує колекцію старовинних робіт народних умільців Борзнянщини, що мають історичну цінність.

На території садиби – будинок Саєнків та флігель, в якому в передостанні роки свого життя, певний час проживала українська письменниця Ганна Барвінок.

О. Саєнко все своє життя прожив в Борзні, розвиваючи і підносячи на новий рівень монументально-декоративне мистецтво Чернігівщини. У його доробку понад 500 творів – монументальні панно, виконані технікою інкрустації соломкою, гобелени, вибійки, малярство, графіка.

В експозиції представлено колекцію авторських творів інкрустованих соломкою, мистецькі твори родини Саєнків, меморіальні та побутові речі, бібліотека. Також музей прикрашає значна кількість меблів, якими користувалася сім’я Саєнків. Ще одна із найдорожчих реліквій Саєнкового дому і його колекції є диван на якому любив сидіти Тарас Шевченко, гостюючи у своїх друзів Білозерських на хуторі Мотронівка.

У доробку художника найбільш унікальною є збірка Ічнянських кахлів.

Особливо цікаві за своєю стилістикою кахлі із зображенням селянського побуту. Деякі з них датовані 1883 роком.

Основний фонд музею налічує 364 експонати, науково допоміжний фонд складає – 400 експонатів.

Робота народного історико-краєзнавчого музею спрямована на вивчення історії рідного краю, пропаганду матеріалів про видатних людей Борзнянщини в різних галузях науки, культури та мистецтва, популяризацію туристичних можливостей району. Музей налічує 1640 експонатів, з них 675 оригінальних.

Борзна не входить до числа туристичних центрів Чернігівщини, так, як наприклад, Новгород-Сіверський, Батурин, Ніжин. Але і в нашому районі є на що подивитись. Із Борзнянщиною пов’язані імена багатьох видатних людей.

В Борзні гетьман Брюховецький в 1663 році після знаменитої «Чорної ради» стратив своїх суперників в боротьбі за булаву Якима Сомка і Василя Золотаренка. В Борзні народився козацький лідер Семен Палій. Сотниками в Борзні ж довгий час були представники роду Забіл, із яких найбільш відомий Віктор Забіла, автор слів до романсу М. Глінки «Не щебечи соловейку», в якого не одноразово бував в гостях Т. Шевченко.

Через Борзну проходила траурна процесія з тілом Кобзаря, якого везли для поховання з Петербургу до Канева. На місцях, де зупинялась траурна процесія встановлені пам’ятні знаки.

Є на Борзнянщині маленький хутор Мотронівка. На хуторі Мотронівка, де колись проживали письменник, етнограф та перекладач Пантелеймон Куліш, його дружина, письменниця Олександра Білозерська (Ганна Барвінок) та її брат, видавець Василь Білозерський, гостинно приймає відвідувачів історико-меморіальний комплекс «Ганнина пустинь».

На території Борзнянського району створений Меморіал Пам’яті Героям Крут. У січні 1918  р. біля залізничної станції Крути стався бій більшовицьких військ із наспіх висланими назустріч трьомастами студентами і гімназистами Києва, котрі обороняли підступи до столиці і полягли смертю хоробрих.

В Борзні діють Свято-Миколаївська (1768), Вознесенська (1857 ) та Василівська церкви.