back

Урочисто відзначили 101-шу річницю бою під Крутами

29 січня 2019

Той страшний бій гримів, добра і зла,
Ридала кров’ю скорбно Україна
Та пам’ять вічну у серцях несла
Про кожного свого Героя-сина.
Що свою рідну землю боронив,
Коли напав на неї ворог лютий.
І знов стають за рідний край сини.
Герої наші... Пам’ятаймо Крути!

101 рік тому молоді захисники щойно посталої Української Народної Республіки ціною власного життя вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху. У бою, що відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути оборонці української державності призупинили наступ противника, даючи змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Водночас радянське керівництво всіляко намагалося приховати обставини трагедії – після встановлення радянської влади подвиг молоді під Крутами було забуто майже на 70 років, а інформація замовчувалась або перекручувалась – полеглих називали зрадниками.

Наразі ці події мають важливе значення – встановлюється історичний зв’язок між юними героями української революції 1917-1921 років, борцями за свободу і незалежність України проти більшовицької навали та сучасними учасниками антитерористичної операції на сході України.

Сьогодні, на місці легендарного бою біля залізничної станції Крути Борзнянського району Чернігівської області зібралися вшанувати героїв першої російсько-української війни 1917-1918 років заступник голови обласної державної адміністрації Наталія Романова,

творець Меморіального комплексу «Пам’яті героїв Крут» Анатолій Гайдамака, голова Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Володимир В’ятрович, сивочолі ветерани, школярі та студенти, курсанти і ліцеїсти, учасники вже сучасної російсько-української війни, матері загиблих воїнів в АТО, військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії, народні депутати України, делегації з різних міст, районів, областей, представники політичних партій.

Делегацію Борзнянського району очолили голова районної державної адміністрації Віра Проскура та голова районної ради Віктор Горбащенко.
Заступник голови облдержадміністрації вручила відзнаки Президента України «За участь в антитерористичній операції» батькам сучасних Героїв з Чернігівщини, які полягли на сході країни, захищаючи незалежність і територіальну цілісність країни.

Вшановуючи Героїв, поклали квіти до Монументу бою під Крутами від Чернігівської облдержадміністрації, Борзнянської райдержадміністрації та районної ради, політичних партій, громадських організацій, делегацій із областей України, районів та міст Чернігівщини.

Хвилиною мовчання вшанувати пам’ять всіх захисників України, серед яких: студенти і гімназисти, що потрапили у полон і були розстріляні російсько-більшовицькими загарбниками, а також сучасні молоді бійці, які пішли в армію добровольцями зі студентської лави і повторили у наш час подвиг Героїв Крут.
Заупокійну літію в пам’ять про загиблих за рідну землю відправив Архиєпископ Чернігівський і Ніжинський Православної церкви України Євстратій.

Зібранню представили тематичну літературно-мистецьку композицію, а також усі охочі могли ознайомитися з експозицією «Блокпост пам’яті».
Офіційна частина заходів на території Меморіального комплексу «Пам’яті Герої Крут» завершилася урочистим маршем військовослужбовців та ліцеїстів.